Rendezés

Mint a legtöbb színházi szakkifejezés (nem létezvén igazi tankönyv vagy szakirodalom) eléggé ködös - ráadásul sok a más nyelvekből átvett-magyarított kifejezés is (kezdetben a németből, ma már inkább az angolból). Ebből az adódik, hogy egy csomó kifejezés jelentését csak a gyakorlat alakítja ki, és a körülbelüli megszokás hitelesíti - vagyis az idő.

Van az a kifejezés, hogy rendezés. Értendő persze magától értetődően a rendező munkájára (és mögötte rengeteg zűrzavaros, vegyesen szakmai és művészi megfontolás tömkelegére) is:

Mindig érdekelt a rendezés.

De van egy sokkal megfoghatóbb jelentése is: az egyes produkciók mindenféle hozzáadott művészi értékeit jelenti. Egy produkciónak különböző komponensei vannak, költségvetése, időzítése, gyártása, marketingje, mindene - de a művészi részére nyugodtan lehet használni: a rendezés.

Ács János kaposvári Marat-rendezésére az is emlékszik, aki nem látta.

A látvány, a színészi alakítások, a zene, a szándékok, az előadás színházi nyelve, ritmusa, szövege, minden ilyesmi így egyben: egy rendezés. Gazdája a rendező. (A magyar gyakorlatban egy előadás a rendező műalkotása, ez többé-kevésbé általánosan elfogadott. Ezt csak azért hangsúlyozom ki, mert nem mindenütt van így a világban. Az angoloknál például, ahol sok új írást játszanak, ha egy új bemutató megbukik, akkor a darab bukik meg, és vele a szerző - tehát nem a rendező. Bár persze neki se tesz jót.)

Lehet tehát (és szokás is) hivatkozni Ascher Tamás Három nővér-rendezésére, és ilyenkor az egész nagy közös művészi teljesítményt szokás érteni alatta, a társalkotók és a színészek munkáját is beleértve - és egy ilyen mondatban mindig az adott előadás művészi tetteiről van szó, nem magáról a darabról (aminek más érvényes rendezései is lehetnek).

Benne voltam a Vadkacsában, de megbuktunk vele, nem sikerült olyan jól, mint a Márvány-rendezés pár évvel később.

Szóval ez nem pontosan definiálható, de így használatos.

(Arról nem is beszélve, hogy a rendező által összeválogatott hatások, gesztusok olyan sok más ember kezén mennek keresztül, olyan sok ember saját döntései adódnak hozzá, olyan sokféleképp elsülhetnek akár estéről-estére is, hogy nehéz rámondani: ez így lett megrendezve. A munkatársakkal való bánásmód, ezeknek az egyéni iniciatíváknak a mederben tartása is része a rendező foglalkozásának. Elvileg.)